Caută
Close this search box.

Concursul CATALYST

Pe 27 aprilie 2018 a avut loc o nouă ediție a celui mai mare concurs de programare în țări vorbitoare de limba germană. Concursul, destinat elevilor, studenţilor şi absolvenţilor, s-a desfăşurat simultan în 37 locaţii (în Austria, Belgia, Croatia, Germania, Olanda, Franţa, Italia, Moldova, Serbia, Spania, România, Ucraina, Ungaria şi Africa de Sud) iar numărul total de participanţi a fost 3000. In România concursul fost găzduit în 5 locaţii (Bucureşti, Cluj Napoca, Craiova, Iaşi şi Timişoara).

În locaţia din Timişoara au participat 65 de concurenţi majoritatea fiind elevi de la licee din Timişoara (Colegiul Naţional Bănăţean, Colegiul C.D. Loga, Liceul Grigore Moisil) şi studenţi de la Universitatea Politehnica şi Universitatea de Vest din Timişoara. Premiile 1 și 2 au fost obţinute de către participanţi afiliaţi la Universitatea Politehnica respectiv la Universitatea de Vest din Timişoara.

Detalii despre concurs pot fi regăsite la adresa: https://contest.catalysts.cc/en/