Caută
aprilie 4, 2020

Concurs robotică/programare pentru elevi și studenți

Facultatea de Matematică și Informatică în colaborare cu Societatea Română pentru Astronomie Culturală (SRPAC) organizează în premieră la concursul de astronomie Ioan Curea un challenge de robotică și programare. Pasionații, elevi sau studenți pot participa în echipe de până la 4 persoane, rezolvând tema propusă de organizatori.

Mai multe detalii pe site-ul: https://sites.google.com/view/concursastroioancurea

Calendar:

15 aprilie – lansare challenge.
30 iunie – termen înscriere echipe.
15 septembrie – prototip robot cu senzori instalați și funcționali (sau simulare în Unity).
1 octombrie – termen limită pentru trimiterea filmulețelor demonstrative ale celor două scenarii. Pe baza lor se va realiza selecția echipelor care vor participa în finală la ediția doua a concursului de astronomie practică Ioan Curea. Jurații au dreptul de a cere clarificări asupra implementării robotului în această fază.
15 octombrie – selecția finaliștilor.
9 noiembrie – finala concursului de astronomie observațională Ioan Curea la Timișoara. Concurenții vor trebui să demonstreze funcționarea robotului / aplicației timp de 2 ore în diverse medii (lumină, întuneric) fără o sursă de alimentare în zonă (priză). Robotul care rezistă cel mai mult, implementează cele mai multe funcționalități și are timpul de reacție cel mai mare este desemnat câștigător.