Burse

Informații relevante privind procesul de acordare a burselor

Pentru a încerca fluidizarea posibilelor întrebări pe care le aveți, venim în sprijinul vostru cu cele mai frecvente întrebări care apar în timpul completării formularelor pentru depunerea dosarului de bursă socială, cât și răspunsuri pentru anumite situații specifice. Documentul poate fi ACCESAT AICI.

De asemenea, metodologia privind acordarea burselor pentru anul universitar curent poate fi ACCESATĂ AICI.

ANUNȚ BURSE – SEMESTRUL I
Anul universitar 2026–2027

1. Calendarul de derulare a procesului de acordare a burselor pentru semestrul I este următorul:

Activitate Perioadă
Preluarea online a dosarelor pentru toate categoriile de burse 19.10–08.11
Verificarea dosarelor pentru toate categoriile de burse de către Comisia de acordare a burselor de la nivel de facultate 09.11–16.11
Afișarea online a listelor cu studenții potențial bursieri 16.11
Preluarea online a contestațiilor la nivel de facultate 17.11
Analizarea și soluționarea contestațiilor de către Comisia de acordare a burselor 18.11
Preluarea online a contestațiilor la nivel de universitate 19.11
Analizarea și soluționarea contestațiilor la nivel de universitate 20.11
Afișarea online a listelor finale cu studenții bursieri
Transmiterea centralizatorului final la Prorectorat
20.11
Transmiterea statului de plată a burselor la Departamentul Economic-Financiar 24.11

2. Dosarele pentru burse sociale se vor prelua exclusiv prin intermediul platformei online SmartPORTAL: SmartPORTAL UVT.
Accesul studenților în această platformă se face prin intermediul adresei de email instituționale (@e-uvt.ro).

3. Studenții vor depune dosarele conform documentației: Ghid pentru depunerea dosarelor de burse sociale .

4. Pentru evaluarea dosarelor de burse sociale, verificarea veniturilor studenților și a membrilor familiilor acestora se va efectua în platforma online PatrimVen.

5. Pentru bursele de performanță și bursele START UVT nu este necesară depunerea unei cereri.

6. Contestațiile și orice alte documente solicitate studenților legate de procesul de acordare a burselor se preiau exclusiv online, prin transmiterea acestora pe adresa de email dedicată burselor la nivelul facultății: burse.fi@e-uvt.ro.

7. Contestațiile la nivel de universitate se transmit pe adresa de email dedicată burselor la nivelul universității: burse.uvt@e-uvt.ro.

8. Pentru evaluarea dosarelor de burse sociale pentru anul universitar 2026–2027, valoarea salariului de bază minim net pe economie luată în considerare este de 2.165 lei/lună/membru de familie.

9. Colectarea conturilor IBAN ale studenților bursieri se va face prin intermediul formularului online disponibil: Accesează formularul pentru colectarea IBAN.

10. Până în data de 23 noiembrie 2026 se transmite în format electronic la adresa burse.uvt@e-uvt.ro o situație centralizatoare cu numărul de studenți beneficiari pe fiecare categorie de burse.

Arhivă

  1. In semestrul al doilea al anului universitar 2025-2026, se va acorda același număr de burse de performanță ca și în semestrul I.
  2. Calendarul de derulare a procesului de acordare a burselor de performanță pentru semestrul II este următorul:
ActivitatePerioadă
Afișarea online a listelor cu studenții potențiali bursieri18.03
Preluarea online a contestațiilor la nivel de facultate19.03
Analizarea și soluționarea contestațiilor la nivel de facultate20.03
Preluarea online a contestațiilor la nivel de universitate23.03
Analizarea și soluționarea contestațiilor la nivel de universitate24.03
Afișarea online a listelor finale cu studenții bursieri24.03
Transmiterea statului de plată a burselor la Departamentul Economic-Financiar25.03

1. Calendarul de derulare a procesului de acordare a burselor pentru semestrul I este următorul:

ActivitatePerioadă
Preluarea online a dosarelor pentru toate categorile de burse20.10–09.11
Verificarea dosarelor pentru toate categoriile de burse de către Comisia de acordare a burselor de la nivel de facultate10.11–17.11
Afișarea online a listelor cu studenții potențiali bursieri17.11
Preluarea online a contestațiilor la nivel de facultate18.11
Analizarea și soluționarea contestațiilor de către Comisia de acordare a burselor19.11
Preluarea online a contestațiilor la nivel de universitate20.11
Analizarea și soluționarea contestațiilor la nivel de universitate21.11
Afișarea online a listelor finale cu studenții bursieri21.11
Transmiterea centralizatorului final la Prorectorat21.11
Transmiterea statului de plată a burselor la Departamentul Economic–Financiar25.11

 

2. Dosarele pentru burse sociale se vor prelua exclusiv prin intermediul platformei online https://burse.uvt.ro. Accesul studenților în această platformă se face prin intermediul adresei de email instituționale (@e-uvt.ro).

3. Pentru evaluarea dosarelor de burse sociale, verificarea veniturilor studentilor și a membrilor familiilor acestora se va efectua în platforma online PatrimVen.

4. Contestațiile și orice alte documente solicitate studenților legate de procesul de acordare a burselor se preiau exclusiv online, prin transmiterea acestora pe adresa de email dedicată burselor la nivelul facultății: burse.fi@e-uvt.ro.

5. Contestațiile la nivel de universitate se transmit pe adresa de email dedicată burselor la nivelul universității: burse.uvt@e-uvt.ro.

6. Pentru evaluarea dosarelor de burse sociale pentru anul universitar 2025 – 2026, valoarea salariului de bază minim net pe economie luată în considerare este de 2.165 lei/lună.

7. Colectarea conturilor IBAN ale studenților bursieri se va face prin intermediul formularului online disponibil https://burse.uvt.ro.

8. Până în data de 21 noiembrie 2025 se transmite în format electronic la adresa burse.uvt@e-uvt.ro o situație centralizatoare cu numărul de studenți beneficiari pe fiecare categorie de burse.

Burse 2022 - 2023
Rezoluții  contestații și listelor finale
Liste inițiale:
Burse 2021 - 2022
  • Beneficiarii oricărui tip de bursă (ce se regăsesc în tabelele finale) sunt rugați să comunice cât mai repede contul IBAN în care doresc să se efectueze plata acestora la adresa: https://burse.uvt.ro/iban

Contul trebuie să fie deschis la o banca din România, pe numele beneficiarului bursei, iar pentru completarea formularului de mai sus este nevoie de o copie a unui extras de cont.

Rezultate: